czwartek, 18 lutego 2010

Beret z pawimi piórami - łopatologiczny opis dla opornych ;-)


Padła prośba o opis, jak zrobiłam moją "beretkę". Łopatologiczny to on może nie będzie, bo całkowicie improwizowałam i niczego wcześniej nie planowałam, ale postaram się być tak precyzyjna, jak tylko potrafię.
Beret robiłam na drutach prostych. Nabrałam tyle oczek, by ściągacz podwójny (luźno ułożony) dawał 52 cm + 2 o. brzegowe. Ściągaczem 2 o. prawe, 2 o. lewe przerobiłam 4 cm, następnie zaczęłam przerabiać wszystkie oczka wzorem "peacock plumes" (schemat poniżej).


Jednocześnie w pierwszym rzędzie przerabianym wzorem "pawie pióra" dodałam co trzecie oczko na całej długości (czyli dwa oczka przerabiałam normalnie, następnie z nitki poprzecznej wyrabiałam dodatkowe, znów dwa oczka normalnie, dodatkowe oczko z nitki poprzecznej itd.). W drugim rzędzie ponowiłam tę procedurę.

Następnie przerabiałam prosto wzorem "pawie pióra" przez 18 centymetrów. W kolejnym rzędzie zredukowałam liczbę oczek o połowę (czyli przerabiałam na całej długości robótki po dwa oczka razem), następny rząd przerobiłam tak, jak oczka schodziły z drutu, w kolejnym znów zredukowałam liczbę oczek o połowę. Powtórzyłam tę procedurę ok. 3-4 razy - aż na drutach znalazło mi się ok. 20 oczek. Wtedy ucięłam nitkę na długości kilkunastu centymetrów, nawlekłam ją na igłę i przeprowadziłam igłę przez wszystkie oczka, zdejmując je z drutu, a następnie zaciągnęłam nitkę tak, by oczka się zetknęły i zaszyłam od lewej strony. Teraz wystarczyło już tylko zeszyć szew boczny i beret gotowy :-)

Mam nadzieję, że opis jest w miarę jasny, jeśli nie - służę pomocą.

2 komentarze:

Kankanka pisze...

Mówili Ci już, że kochana jesteś? Pewnie tak. To ja się powtórzę. Bardzo pięknie dziękuję!!!!!

ann_margaret pisze...

O, dziękuję bardzo za opis!