sobota, 3 stycznia 2009

Motyl w środku zimy

Tyle projektów do zrealizowania, że wczoraj od Celtica przeszłam od razu do następnego sweterka. Padło na Motyla, o którym pisałam już wcześniej. Tak się rozhulałam, że mam już połowę przodu - co prawda ucierpiały na tym moje ćwiczenia taneczne, no ale cóż - życie jest sztuką wyboru ;-P


Włóczka na zdjęciu wygląda dość płasko i blado, ale w rzeczywistości to ma bardzo subtelną tonację i pięknie dobrane odcienie. Włóczka składa się z dwóch nitek - granatowej, moherowej i drugiej plecionej z nitki ciemnobrązowej i ecru z "nopkami", czyli takimi jakby supełkami, te nitki mają delikatny, satynowy połysk. To jeszcze zbliżenie:


Choć ten Kid Shrimp Mohair jest bardzo cieniutki (na etykietce sugerują druty nr 2), to sweterek robię na drutach 4,5 i robótki ładnie przybywa.
I jeszcze coś specjalnie dla Kath - myślałam i myślałam, jak wyjaśnić technikę robienia "short rows" na ramionach i dekolcie i doszłam do wniosku, że słowami to tylko namieszam. Nauczyłam się "short rows" dzięki temu filmikowi wideo (trzeba kliknąć na niebieski link Play Video) i chyba bardziej łopatologicznie się nie da ;-) Kath, jeśli to nie wystarczy, to dawaj kolejne pytania, spróbuję wyjaśnić.

9 komentarzy:

Anonimowy pisze...

A ta nitka Ci się nie "kaleczy" podczas przerabiania? Jest bardzo efektowna, zastanawiam się czy jest w miarę wydajna??

Herbatka pisze...

Obawiałam się tego, ale nie - nitki nie są splecione ze sobą, ale mimo to łatwo mi się nabierają na druty, pod tym względem Maya na przłykład była nieco upierdliwa, a tu ani razu mi się nic nie porozdzielało, nie zaciągnęło itd. O wydajności będę mogła coś powiedzieć, gdy robótka będzie nieco bardziej zaawansowana, na razie nie bardzo widać, żeby coś ubyło z motka.

Kath pisze...

Oooo dziękuję! Obrazkowo jednak najskuteczniej - zaraz się biorę do przeglądania :)

lucille pisze...

Całkiem interesujący efekt. Dużo musiałaś modyfikować wzór? On na druty 7 mm zdaje się - a też mnie kusi, niestety jakoś z idealną włóczką się mijam (albo za cienka, albo za moherowa, albo kolor nie ten - ugh)

Herbatka pisze...

Niespecjalnie go modyfikowałam, dodałam na szerokość 3 cm, żeby z rozmiaru S zrobić M, na długość okazało się,że nie musiałam, choć chyba na odcinku biust-ramiona jednak parę cm dodam. Warkocz robię na podwójnej liczbie oczek w stosunku do oryginału, bo próbka wyszła mi dokładnie o połowę mniejsza w porównaniu z oryginałem.

Akna74 pisze...

Herbatko tez zastanawiam sie nad Motylkiem, ale powiem szczerze ze przeraziłas mnie tymi skróconymi rzedami;-( w którym miejscu one są? chyba musze przetłumaczyc wzór bo myslałam ze tak z obrazka mozna robic;-)
Akna74

Herbatka pisze...

Nie, nie - w Motylu nie ma "short rows" - pisałam o nich dla Kath, bo ona jest z nim na bakier, a ja używałam ich przy Celticu. Motyla można jak najbardziej z obrazka :-)

Akna74 pisze...

Uff dzieki Herbatko!! A Celtki przesliczny!!! Podziwiam i chylę czoła!!
Ania

lucille pisze...

Herbatko, dziękuję za odpowiedź :))